Ozimy a podzimy – AgroONE
Abstrakt (ruština):
Výzkum byl proveden za účelem studia vlivu teploty vzduchu a srážek na růst a vývoj rostlin jarní pšenice. Analýza a kvantitativní popis závislosti trvání mezifázových period byl proveden pomocí metod korelační a regresní analýzy, změn v trvání period – výpočtem variačního koeficientu. K analýze jsme použili výsledky dlouhodobých polních pozorování (2014–2019) nástupu fenologických fází u odrůd jarní pšenice mezisezónní skupiny v Cis-uralské stepi a také publikovaná data z Davlekanovského Státní univerzita Republiky Bashkortostan v letech 1993-2016. Zvýšení teploty ve všech obdobích vegetačního období urychluje růst a vývoj rostlin, naopak nárůst srážek tyto procesy zpomaluje. Změny hydrotermálních podmínek mají největší vliv na trvání období odnožování – odnožování a hlavičkové – voskové zralosti zrna. Variační koeficient jejich trvání je 26,9 a 28,7. Při zvýšení teploty vzduchu o 1 °C v rozmezí 11,3. 20,5 °C se zkracuje doba mezifázového odnožování o 0,408 dne a dozrávání zrn jarní pšenice (při teplotě 10,7 . 24,2 °C) se zrychlí o 0,424 dne. Nárůst srážek o 10 mm v rozmezí 1,0. 126,2 mm zpomalí nástup hlavičky o 0,39 dne, zralost voskového zrna (s úhrnem 0. 131,1 mm) – o 0,40 dne. Statistické modely závislosti délky mezifázových období růstu a vývoje rostlin pšenice jarní na množství srážek a průměrné denní teplotě lze využít k predikci kalendářních termínů nástupu fenologických fází a rychlému přizpůsobení technologického provozu pro péči pro plodiny
Klíčová slova:
jarní pšenice, růst a vývoj rostlin, fenologické fáze, průměrná denní teplota, úhrn srážek
Zavedení. Jarní pšenice je hlavní obilninou v Ruské federaci, včetně Republiky Bashkortostan. Zvýšení jeho výnosu výrazně zvýší produkci obilí v zemi. Tvorba výnosu jarní pšenice, stejně jako jiných zemědělských plodin, je určena rychlostí růstu a vývoje jejích rostlin. Jedná se o nejdůležitější životní procesy, které jsou základem formování rostliny a její ontogeneze [1].
Procesy růstu a vývoje rostlin jednotlivých druhů jsou dány geneticky. Jejich intenzitu a podle toho i dobu zrání semen přitom ovlivňují vnější podmínky. Mohou ovlivnit realizaci genetické informace a tím urychlit nebo zpomalit nástup určitých fází vývoje. Podle myšlenek rozvinutých v pracích M. Kh Chailakhyan [2] existují v rostlinném organismu dva typy regulačních mechanismů, které ovlivňují přechod rostliny z raného stádia vývoje do zralosti – autonomní a indukované.
Vnější podmínky mají přímý i nepřímý vliv na růst. Ta je dána tím, že její rychlost závisí na intenzitě dalších fyziologických procesů, výživě vzduchu a kořenů, zásobení vodou, metabolické náročnosti a energii. V tomto ohledu může vliv vnějších podmínek ovlivnit intenzitu růstu prostřednictvím změn kteréhokoli z těchto procesů [3].
Mezi vnějšími faktory, které ovlivňují růst a vývoj rostlin a tím i tvorbu výnosů plodin, mají velký význam hydrotermální podmínky (teplota a vlhkost). Růst rostlin je možný v relativně širokých teplotních limitech. Zástupci časně jarní květeny mohou růst i při teplotách mírně pod 0°C. Zároveň existují druhy, u kterých horní teplotní hranice růstu přesahuje 50°C. Každý druh rostliny se v závislosti na svých vlastnostech a především na svém geografickém původu vyznačuje určitými teplotními limity, ve kterých mohou probíhat růstové procesy. Existují tři hlavní teplotní body: minimální teplota, při které růst právě začíná, optimální teplota – nejpříznivější pro růstové procesy a maximální teplota, při které se růst zastaví [1].
Každé jednotlivé období vývoje rostlin ovlivňuje tvorbu výnosu a kvality zrna [4]. Délka vegetačního období a termíny nástupu hlavních fází vývoje jarní pšenice závisí na teplotě, množství srážek a zeměpisné šířce, která určuje délku dne [5]. Pšenice tak při vysokých teplotách rychle vyráží, aniž by měla čas se dobře vyvinout a nashromáždit dostatečné množství vegetativní hmoty, v důsledku čehož je její výnos značně snížen [6]. V.S. Shevelukha [7] poukazuje na to, že rozhodujícím faktorem v období setí-vzcházení je teplota horních vrstev půdy a vzduchu: čím je vyšší, tím kratší je doba trvání tohoto období.
Rostliny jsou obzvláště citlivé na nedostatek vody. Jejím zdrojem je vlhkost kořenové vrstvy půdy, jejíž celkové množství tvoří zásoby produkční vláhy v době setí a srážek během vegetace. Snížení obsahu vody v půdě prudce brzdí růstové procesy a snižuje výnosy [8]. V hlavních oblastech pěstování jarní pšenice má velký význam vlhkost v období květen–červen. Vydatné srážky v těchto měsících podporují rozvoj jarní pšenice a do značné míry určují její další vegetační období [6]. Jsou velmi vzácné případy, kdy nedostatek vláhy změnil dobu setí a vzejití, protože pokud jsou všechny technologické operace provedeny včas, vlhkost obsažená v půdě je v tuto chvíli zcela dostatečná pro bobtnání, klíčení semen. a vzcházení sazenic [7]. Nadměrná vlhkost zároveň oddaluje klíčení semen, což negativně ovlivňuje další vývoj rostliny a výnos a také chemické složení zrna [9, 10].
Kritickým obdobím, kdy produktivita jarní pšenice nejvíce trpí nedostatkem vláhy, je podle většiny výzkumníků [6, 9, 11] období od vyhození do sklizně. Průchod těchto fází je spojen s nejintenzivnějšími růstovými procesy a akumulací velkého množství organické hmoty. Suché počasí v tomto období navíc negativně ovlivňuje opylení [12, 13].
Je třeba poznamenat, že i přes poměrně vysokou úroveň znalostí o vlivu teplot a srážek na rychlost růstu a vývoje rostlin jarní pšenice jsou dostupné informace převážně popisné, s výjimkou fenologických map jarní pšenice v ČR. Baškortostánu [14].
V návaznosti na výše uvedené bylo účelem naší studie zjistit závislost délky mezifázových období jarní pšenice na hydrotermálních faktorech za účelem predikce tempa růstu a vývoje rostlin a urychleně upravit technologii pěstování jarní pšenice. To vyžaduje zvláštní pozornost vědců i odborníků v zemědělství [15].
Podmínky, materiály a metody výzkumu. Předmětem studia je pšenice jarní (Tríticum aestívum). Pro kvantifikaci rychlosti růstu a vývoje rostlin byla zvolena doba nástupu fenologických fází, které se přirozeně opakují v procesu ontogeneze.
Analýza a kvantitativní popis závislosti trvání mezifázových period byl proveden pomocí metod korelační a regresní analýzy, kolísání délky period – výpočtem variačního koeficientu pomocí počítačových programů Microsoft Excel 2010.
Pro analýzu jsme použili výsledky dlouhodobých polních pozorování doby nástupu fenologických fází odrůd jarní pšenice mezisezónní skupiny, která jsme provedli v letech 2014–2019. v Cis-uralské stepi Republiky Bashkortostan, stejně jako publikované údaje z Davlekanovského GSU za roky 1993–2016. Půda v cis-uralské stepní zóně je černozemě, klima je mírné kontinentální, mírně aridní.
Doba nástupu fenologických fází byla stanovena podle metod státní odrůdové zkoušky [15]. Průměrná denní teplota a množství srážek pro jednotlivé dny byly převzaty z meteorologického pozorovacího bulletinu Státní meteorologické služby Raevka.
Analýza a diskuse výsledků výzkumu. V podmínkách cis-uralské stepi byla doba setí a vzejití jarní pšenice v průměru za řadu let asi 10 dní (viz tabulka). Navíc se v průběhu let pohybovala od 6 (1997) do 19 (2002) dnů. Variační koeficient tohoto ukazatele byl 6,4 %. Jak ukázaly výsledky korelační analýzy, délka období výsev-vzcházení je dána především teplotou vzduchu a množstvím srážek.
V rámci studovaných limitů (od 7,9 do 18,7 0 C) se při zvýšení teploty vzduchu o 1° zrychlí nástup fáze klíčení o 0,359 dne (obrázek 1):
Y = – 0,359x + 13,392, (1)
kde Y je trvání období výsevu a vzejití, dny;
x – průměrná denní teplota za období setí–klíčení, o C.
Korelační koeficient mezi průměrnou denní teplotou a délkou období výsev-vzcházení byl 0,589.
Nárůst srážek z 0 na 70 mm prodlužuje dobu setí a vzcházení na 19 dní (obrázek 2):
Y = 0,1277x + 8,3992, (2)
kde Y je trvání období výsevu a vzejití, dny;
x – množství srážek v období setí–vzcházení, mm.
Korelační koeficient mezi množstvím srážek a délkou období výsev-vzcházení byl 0,574.
Kombinovaný vliv studovaných faktorů měl silnější vliv na rychlost klíčení semen. Vícenásobný korelační koeficient pro závislost délky období výsev-vzcházení na průměrné denní teplotě a množství srážek byl 0,811.
Fáze odnožování jarní pšenice v podmínkách cis-uralské stepi v průměru za řadu let začala 5. června. Doba klíčení – orby byla 12 dní (viz tabulka). V průběhu let se hodnota tohoto ukazatele pohybovala od 12 do 15 dnů. Variační koeficient byl 9,3 %.
Nárůst teploty (obrázek 3) v rozmezí 8 až 21 °C zkrátil dobu klíčení – odnožování (r = 0,348). Současně prodloužení jeho trvání přispívá ke zvýšení počtu výhonků. Při vysokých teplotách rychle končí období odnožování a tvoří se méně výhonů [16].
Srážky neměly významný vliv na trvání interfáze klíčení-odnožování (r = 0,031).
Hlávkování jarní pšenice bylo zaznamenáno v průměru 27 dní po odnožování (viz tabulka). Dlouhodobé průměrné datum začátku této fáze je 6. července. Délka mezifázového odnožování – klasu u jarní pšenice se pohybovala od 27 do 37 dnů. Variační koeficient tohoto ukazatele byl roven 26,9 %. Teplota a srážky měly na délku tohoto vegetačního období mírný vliv (R = 0,507).
Se zvýšením teploty vzduchu v rozmezí 11,3. 25,9 °C o 1 °C se doba mezifázového odnožování – odnožování zkrátila o 0,408 dne (obrázek 4):
Y = – 0,4083x + 40,121, (3)
kde Y je trvání doby odnožování – odnožování, dny;
x – průměrná denní teplota v období odnožování, °C.
Nárůst srážek vedl k relativně mírnému prodloužení doby odnožování. Při 10 mm srážek v rozmezí od 1 do 126,2 mm se nástup kurzu zpomalil o 0,39 dne:
Y = 0,039 x + 28,567, (4)
kde Y je trvání doby odnožování – odnožování, dny;
x – úhrn srážek v období odnožování, mm.
Korelační koeficient mezi množstvím srážek a délkou doby odnožování je 0,433.
Zralost vosku v cis-uralské stepi v průměru za několik let nastala 11. srpna. Doba zralosti hlavičkového vosku trvala v průměru 34 dní. Nejdelší byl v roce 1997 (42 dní) a nejkratší v roce 2007 (23 dní). Délka tohoto období do značné míry závisela na teplotě vzduchu a množství srážek.
Zvýšení teploty vzduchu o 1° v rozmezí 10,7. 24,2 °C urychlilo dozrávání zrna jarní pšenice o 0,424 dne (obrázek 5):
Y = – 0,424 x + 44,54, (5)
kde Y je doba trvání hlavičky – období zralosti vosku, dny;
x – průměrná denní teplota v období hlavové – voskové zralosti, °C.
Zvýšení množství srážek v rozmezí 0. 131,1 mm o 10 mm vede ke zvýšení doby hlavičkové-voskové zralosti zrna o 0,40 dne:
Y = 0,040x + 32,63, (6)
kde Y je doba trvání hlavičky – období zralosti vosku, dny;
x – úhrn srážek během hlavičky – období zralosti vosku, mm.
Korelační koeficient mezi délkou období hlavičky – voskové zralosti a kombinovaným vlivem teploty a srážek byl 0,651.
Závěry. Zvýšení teploty vzduchu se zrychluje a množství srážek naopak zpomaluje růst a vývoj jarních rostlin měkké pšenice na území Cis-Uralské stepi Republiky Bashkortostan. Hydrotermální podmínky mají největší vliv na trvání období odnožování – klas a klasování – vosková zralost zrna. Vícenásobný korelační koeficient mezi délkou mezifázového období odnožování – klasů, průměrnou denní teplotou a množstvím srážek je 0,507, období klasování – zralost voskového zrna je 0,651. Při zvýšení teploty vzduchu o 1° v rozmezí 11,3. 25,9°C se zkrátí délka mezifázového období odnožování o 0,408 dne při 10 mm srážek v rozmezí od 1,0 do 126,2 mm – zpomalí se o 0,39 dne. Zvýšení teploty vzduchu o 1° v rozmezí 10,7. 24,2 °C urychlí dozrávání zrna jarní pšenice o 0,424 dne, množství srážek o 10 mm v rozmezí 0. 131,1 mm – prodlužuje období hlavičkového vosku zralosti zrna o 0,40 dnů. Statistické modely závislosti délky mezifázových období růstu a vývoje rostlin pšenice jarní na množství srážek a průměrné denní teplotě lze využít k predikci kalendářních termínů nástupu fenofází a rychlému přizpůsobení načasování technologických operací péči pro plodiny.
1. Fáze vývoje rostlin // Zemědělská encyklopedie. 4. vyd., revidováno. a doplňkové M.: Sov. Encyklopedie, 1975. s. 414 – 416.
2. Chailakhyan M. Kh., Gudeova M. M., Khlopenkova L. P. Chemická regulace růstu a kvetení rostlin // Vestn. Akademie věd SSSR. 1969. č. 10. S. 35 – 45.
3. Kefeli V.I. M.: Kolos, 1984. 180 s.
4. Friend DJC Obdělávání půdy a produkce listů v pšenici ovlivněné teplotou a intenzitou světla // Canadian Journal of Botany. 2011. č. 43. S. 1063-1076.
5. Volkova E.I. Vztah výnosu a dodávky tepla a vláhy podle fází vývoje zemědělských plodin // Rekultivace podmáčených pozemků. 2006. č. 2 (56). str. 85 – 93.
6. Ismagilov R. R., Khasanov R. A. Kvalita a technologie pro výrobu pekařského pšeničného zrna. Ufa: Gilem, 2005. 200 s.
7. Shevelukha V. S. Růst rostlin a jeho regulace v ontogenezi. M.: Kolos, 1992. 594 s.
8. Shaikhutdinov F. Sh., Serzhanov I. M., Shaikhraziev Sh. 2008. č. 4(10). str. 100-104.
9. Kekalo A. Yu., Nesterova E. V., Nemchenko V. V. Vliv povětrnostních podmínek během mezifázových období vegetačního období na vývoj listových chorob // Agrární bulletin Uralu. 2017. č. 09 (163). str. 8-15.
10. Fatykhov I. Sh., Korepanova E. V., Borisov B. B. Reakce jarní pšenice na abiotické podmínky chemickým složením zrna // Bulletin Kazaňské státní agrární univerzity 2017. č. 2(44). s. 42-47.
11. Agrometeorologické podmínky pro tvorbu produktivity jarní pšenice podle mezifázových období ontogeneze / S.I. Pryakhina, Yu.A. Sklyarov, M.Yu. Vasilyeva a další // Zprávy o Saratovské univerzitě. 2008. T.8. str. 22-25.
12. Ismagilov R.R. Fáze růstu a vývoje zemědělských plodin // Bashkir Encyclopedia. Ufa: Nakladatelství „Baškirská encyklopedie“, 2011. T.7. str. 7-8.
13. Hatfield JL, Prueger JH Teplotní extrémy: Vliv na růst a vývoj rostlin // Extrémy počasí a klimatu. 2015. č. 10. S. 4-10.
14. Atlas Republiky Bashkortostan / ed. Yaparova I. M. Ufa.: Bashkir nakladatelství “Kitap”, 2005. 419 s.
15. Metodika státního odrůdového zkoušení zemědělských plodin / ed. Golovacheva V.I. M.: Oblastní tiskárna Kalinin vedení nakladatelství, tisku a knihkupectví Oblastního výkonného výboru Kalinin, 1989. 194 s.
16. Nízká LM, Assuero SG, Tognetti JA teplota rozdílně ovlivňuje odnožování jarní a ozimé pšenice v souvislosti se změnami stavu uhlíku rostlin // Annals of application biologi. 2015. č. 166. str. 236-248.

Učebnice pěstování rostlin doporučují setí časných jarních plodin při prohřátí půdy v hloubce setí 4-5 C. Z hlediska teorie „křesla“ je to správné, ale z praktického hlediska ne vždy možné. Reálný čas pro setí jarních plodin je interval mezi mrazem a horkem, mezi rozmočenou půdou a půdou, která vyschla až zkameněla.
Roztálý sníh a brzké jarní deště promění vrchní vrstvu půdy v lepivé „bláto“, které nelze zpracovat. Předseťovou kultivaci a setí je nutné odložit, dokud půda nevyschne do stavu „fyzické zralosti“. To znamená, že se přestane lepit na pracovní části zařízení na zpracování půdy a secích strojů a začne se drolit.
V jílovité půdě je fyzická zralost v úzkém rozmezí vlhkosti – od 50 do 65% MV. V lehčích půdách (hlinité a hlinitopísčité) je toto rozmezí mnohem širší – od 40 do 70 % PV. Proto je v lesostepní zóně na černozemích a tmavě šedých půdách optimální období pro jarní polní práce od 18 do 30 dnů. A v jižní Suché stepi je obvyklý časový interval mnohem kratší – až 6-8 dní.
Vlhkost fyzicky zralé půdy je obvykle 65-70% HB, to znamená, že optimální ukazatele vlhkosti půdy pro hlavní (nebo předseťovou) úpravu a pro setí (získání sazenic) se shodují. Optimální vlhkost půdy na dně brázdy při setí by měla být minimálně 60 %, v horní vrstvě by měla být vlhkost 14-16 mm.
Horní vrstva ošetřené půdy rychle ztrácí vlhkost (od 3 do 5 mm za den). Při vysokých teplotách vzduchu a silném větru se proces zrychluje 2-3krát. S přípravou půdy a výsevem si proto musíme pospíšit. Je potřeba stihnout vysadit za 2-3 týdny. Toto je nejlepší případ. A v nejhorším – za 5-6 dní. Dlouhé čekání na příznivé podmínky pro setí nevyhnutelně ustupuje nervóznímu povyku.

Nejjednodušší způsob, jak se dostat dopředu, je začít brzy. Na jihu Ukrajiny se v mnoha farmách od 1970. let XNUMX. století na podzim připravuje půda pro setí časných jarních plodin. A setí se provádělo co nejdříve na jaře – aby se maximalizovalo využití vlhkosti z podzimních a zimních srážek. Někdy si okolnosti vynutily použití rozmetadel minerálních hnojiv místo secího stroje, což umožnilo osít velké plochy v krátkém čase.
Objevení se „přímého setí“ (No-Till) secích strojů v polovině 2000. století umožnilo nejen eliminovat náklady na základní a předseťové zpracování půdy, ale také získat to nejcennější – čas. Některé modely umožňují kvalitní setí i na zmrzlé půdě. To znamená, že teoreticky je možné zasít jarní plodiny v zimě. Ale prakticky?
MEZI MRAZEM A TEPREM
Při velmi časném výsevu bude bobtnání a klíčení semen probíhat ve studené půdě a sazenice riskují, že pocítí účinky mrazu. Jak problematické to je?
Semena ječmene mohou klíčit při teplotě 1-2 C, semenáčky se objevují při teplotě 4-5 C. Bez poškození odolávají mrazům až do – 6 C, ale dlouhotrvající ochlazení s nadměrnou vlhkostí způsobuje zpomalení a inhibici růstu rostlin.
Semena ovsa klíčí při 1-2 C, ale aby se objevily sazenice, je nutná teplota 3-4 C Semena dobře snášejí krátkodobé mrazy do – 8-9 C.
Při dostatečné vlhkosti klíčí semena hrachu při teplotě 1-2°C. Minimální teplota pro normální klíčení semen skořápkových (zrnových) odrůd je 4-5 C. A pro mozkové odrůdy (“zelený hrášek”) západoevropské skupiny – 6-8 C. Sazenice většiny odrůd hrachu snesou krátko- dlouhodobé poklesy teploty až na – 6 °C. Pokud je povrch půdy pokryt sněhem, pak vydrží teploty klesající na -10-12 C.

S náhlým nástupem jara, typickým pro stepní zónu na jihu Ukrajiny, se půda v hloubce výsevu zahřeje na 4-5 C za pouhý týden. Rychlost vzcházení sazenic s velmi časným výsevem bude menší než při výsevu v optimálních časech do vlhké půdy. Ale kvůli dřívějšímu „startu“ jsou semenáčky „zimních“ plodin obvykle o 2-3 týdny před semenáčky „jarních“ plodin.
Jarní obiloviny (ječmen, pšenice, oves) a luštěniny (hrách, čočka) preferují mírné teplo, ale ne teplo.
U jarního ječmene je optimální teplota ve fázi odnožování 12-15 C, ve fázi květu – 17-20 C, během zrání – 22-23 C.
Pro oves v období klíčení-kření je optimální teplota 15-18 C, ve fázi květu 18-20 C.
Optimální teplota pro vegetační období hrachu je 12-16 C, pro kvetení a plnění semen – 16-20 C. Zvýšení teploty vzduchu v období kvetení nebo plnění semen nad 26-28 C má negativní vliv na výnos plodiny .
Výskyt jarních sazenic na jihu Ukrajiny v 1.-2. dekádě března umožňuje „posunout“ část vegetačního období do relativně chladného období. A tím vytvořit pro rostliny příznivější podmínky než v normální době setí.
„Zimní“ setí jarních plodin se obvykle provádí v tzv. „únorových oknech“. Tedy v obdobích krátkodobého oteplení, kdy půda úplně rozmrzne nebo přejde do zmrzlého-rozmraženého stavu. Zmrzlá vrchní vrstva vlhké půdy odolá zemědělským strojům a „nelepí“ se na pracovní části secího stroje.
Výsev v „únorových oknech“ má však nevýhodu – je obtížné předvídat velikost „okna“, to znamená dobu tání. Kromě toho se v tomto období ozimy obvykle přihnojují dusíkatými hnojivy. Proto existuje další možnost pro „zimní“ setí jarních plodin – zimní setí. Jedná se o setí koncem podzimu-začátkem zimy do chladné (2-3 C), ale nezmrzlé půdy.
OPOŽDĚNÉ KLÍČENÍ
Předzimní výsev by měl na jaře zajistit vzhled přátelských výhonků.
Doba setí se proto volí tak, aby semena jarních plodin nevyklíčila před termínem.
V nejznámější škále fenologických fází obilných zrn, JC Zadoks, se rozlišuje několik fází klíčení semen: suché zrno, začátek bobtnání, konec bobtnání, klování a výskyt embryonálního kořene, vzhled coleoptile, vzhled plnohodnotné sazenice.
Vše začíná fyzikálním procesem – absorpcí vody zrnem. Absorbovaná voda je vázána hydrofilními koloidy semene. V této fázi není patrná aktivace biochemických procesů v semeni.

Doba bobtnání závisí na stavu semen, teplotě a vlhkosti substrátu, se kterým semeno přichází do styku. Čím více vlhkosti v okolním prostoru a čím vyšší teplota, tím intenzivněji semeno vodu absorbuje.
I když celkový obsah vlhkosti v zrnu dosáhne kritické hodnoty během několika hodin (například při namočení ve vodě), je zapotřebí nějaký čas navíc k redistribuci absorbované vlhkosti uvnitř semene.
Teprve po takovém rozložení vlhkosti začíná druhá fáze – přímé bobtnání semen.
Bobtnání semen začíná od okamžiku, kdy se v semenech objeví volná vlhkost a aktivuje enzymatický systém. Působením enzymů se škrob přeměňuje na cukry a bílkoviny na aminokyseliny. Intenzita dýchání se přitom stonásobně zvyšuje.
Zrno potřebuje absorbovat 42-45% vody při kladné (minimálně 1-2 C) teplotě a dostatečném přísunu kyslíku. Když teplota stoupne na 3-5 C, nabobtnalé zrno začne klíčit.
S výskytem semenáčků rostlina vstupuje do fáze rašení, která končí objevením se vytvořeného koleoptilu v semenáčku. Z této fáze již není návratu do klidového stavu.
Sazenice již není semínkem, ale ještě není plnohodnotnou rostlinou. Pokračuje v přijímání základní výživy a některých specifických sloučenin ze semene až do konečného přechodu k soběstačnosti (tedy autotrofní výživě).
Pro přechod na autotrofní výživu musí rostlina vynést listy na povrch půdy. Nejprve se na povrchu půdy objeví stonkový výhon v podobě šídla v průhledné skořápce – koleoptile. Tato skořápka chrání stonek a první list před mechanickým poškozením během růstu v půdě.
Při zimním výsevu snášejí suchá a nabobtnalá semena zimní mrazíky dobře. Nabobtnání semen ve studené půdě na kritickou vlhkost nějakou dobu trvá a klíčení při teplotě 1-2 C trvá asi 3 týdny. Proto, i když se semena začnou „probouzet“ po „únorových oknech“, sazenice se objeví na jaře, nikoli v zimě. Mimochodem, bobtnání semen při nízkých kladných teplotách působí jako jakési „tvrdnutí“, takže rostliny, které z nich vzejdou, jsou odolnější vůči účinkům chladu.
Ve fázi semenáčku rostliny dobře odolávají mrazům do 12-15 C ve fázi „shil“ se také vyznačují poměrně vysokou mrazuvzdorností.
Stejné vzory se objevují i u luštěnin. Nabobtnalá semena hrachu a čočky i jejich klíčky dobře přezimují v půdě.
Pokud potřebujete spěchat při setí jarních plodin na jaře, neměli byste spěchat při setí ozimých plodin. Dokud půda nevychladne, nestojí za to riskovat. Proto stojí za to věnovat pozornost nejen kalendáři, ale také teploměru. Optimální doba pro zimní setí v Nikolajevské oblasti je od třetí desítky listopadových dnů, kdy začínají noční mrazy. Objevení se námrazy na povrchu půdy lze považovat za signál pro zahájení ozimého setí.
MOŽNÉ KOMPLIKACE
V oblastech s kontinentálním klimatem, kde je zima chladná a zasněžená, je výběr doby setí jednodušší, protože po poklesu teploty je pravděpodobnost dostatečně dlouhého oteplení minimální. Výsev suchých semen do studené, ale nezmrzlé půdy prakticky eliminuje neplánované klíčení semen v zimě.
V jižních oblastech zima někdy potěší prodlouženým táním. Zasetá semena mohou zaměnit tání za jaro a spěchat s klíčením. A pokud po tání následuje mráz, sazenice mohou zemřít. Proto má na jihu smysl zasévat během takzvaných „únorových oken“. Nebo vysévejte bezorebným secím strojem na konci zimy, kdy rozmrzlá vlhká půda v noci „zamrzne“, až ztuhne a unese váhu secí jednotky. Vzhledem k tomu, že do skutečného „klimatického“ jara zbývají doslova 2–3 týdny, je riziko předčasného klíčení semen a zamrznutí sazenic minimální.
Druhou nevýhodou „superraných“ výsevů je vysoké riziko poškození sazenic a mladých rostlin chorobami. Při teplotách půdy pod 10 C a vysoké vlhkosti jsou vytvořeny ideální podmínky pro rozvoj houbových patogenů. Ale tento problém má řešení: ošetření semen dezinfekčními prostředky snižuje nebo eliminuje (pokud budete mít štěstí) poškození sazenic chorobami.
Třetí nevýhodou je obtížná regulace plevele. Při běžném jarním výsevu se předseťovou kultivací ničí přezimující a předjarní plevele. Výskyt jarních plevelů je v budoucnu omezován půdními herbicidy (u hrachu a čočky) nebo pojistnými herbicidy. Sazenice ozimých nebo velmi raných plodin jsou nuceny „žít“ s plevelem, dokud není možné ošetřit vegetativní plodiny pojistnými herbicidy. Na začátku vegetačního období se to často nepodaří, protože půda je příliš mokrá. A ošetření v pozdější době ztrácí smysl: plevel přerostl a plodina je ve zranitelné fázi, citlivá na herbicidy.
Vzhledem k tomu, že nejproblematičtějšími plevely jsou dvouděložné plevele, lze potenciální nebezpečí snížit výběrem správného předchůdce a provedením herbicidního ošetření na podzim.
Dalším problémem „superčasných“ výsevů hrachu je riziko zaplavení a „promočení“ plodin. V nížinách a roklích srážky v období podzim-zima mění půdu na dlouhou dobu v bažinu. Sazenice jsou citlivé na hypoxii, tedy nedostatek kyslíku v půdě. Nesnesou dlouhý pobyt v „špíně“.
Nejjednodušší způsob, jak tento problém vyřešit, je zásadně se jím nezabývat. To znamená, že zasévejte hrách na rovných polích, jejichž půda „neplave“. A nevysévejte na hliněné svahy, ve spodních částech trámů a prohlubní.
SLUNEČNICA, HRÁCH A OBILÍ
Asi před deseti lety se v časopisech objevily publikace o „zimní slunečnici“. Ve skutečnosti slunečnice nebyla „zimní“ (to ještě neexistuje), ale docela obyčejná. Ale zaseli to na konci podzimu. To znamená, že byl proveden ozimý výsev. Tato plodina se takto pěstovala již v 19. století – pozdně dozrávající odrůdy nestihly dozrát v normální době setí, takže se vegetační období „protáhlo“ velmi časným vzcházením semenáčků. V moderních podmínkách se v suchých oblastech osvědčily zimní výsevy slunečnice. Včasný „start“ umožňuje rostlinám efektivněji využívat zásoby vlhkosti. Mimochodem, tato technologie se používá nejen na Ukrajině, ale také na Sibiři.

„Předstihnout“ setím koncem podzimu nebo koncem zimy je docela možné.
V Itálii a na jihu Francie se zeleninový hrách tradičně vysévá před zimou. V Uzbekistánu se téměř všechny odrůdy hrachu vyvíjejí normálně, když se vysévají koncem podzimu – začátkem zimy V 1970. letech 1980. století se na Krymu vyséval zelený hrášek v zimě, aby se dosáhlo velmi rané sklizně. A na jihu Ukrajiny bylo setí hrachu v „únorových oknech“ uznáno jako účinné již v XNUMX. letech.
Předzimní setí jarní pšenice se tradičně používalo v Zakavkazsku. V Arménii byla tato metoda populární až do 1970. let XNUMX. století.
Během „únorových oken“ (2-3 desetiletí února) se na Krymu tradičně vysévá jarní ječmen. Oproti obvyklé jarní době setí je tak zajištěno zvýšení výnosu o 15-20 %. K přesazování odumřelých ozimých plodin používají Krymové také ozimý ječmen a dvouruční ječmen s výsevem 4,5 milionu semen/ha. Při výsevu před 3. dekádou února mají rostliny ozimého ječmene čas na jarovizaci.
V Kazachstánu někteří zemědělci sejí jarní pšenici před zimou. Tato technologie byla zvládnuta již v „panenských“ letech. Setí se provádí koncem října, kdy průměrné denní teploty procházejí 0 C. Používají se secí stroje SZS-2,1, hloubka uložení osiva 3 cm, výsevek 3-3,5 mil. jednotek/ha.
Pro získání sazenic na jaře je někdy nutné obdělávat pole lehkými ozubenými bránami, aby se zničila hustá půdní kůra. Brány stimulují růst plevele, proto se na začátku kypření používají pojišťovací genbicidy.
Předzimní setí jarní pšenice využívají i někteří agronomové na Ukrajině. Například v „Agro-Eco XXI Plus“ (obec Kruhanovka, Khmelnitsky region). Pozemky podniku se nacházejí mezi řekami Dněstr a Ushitsa. Před rokem 2005 byl průměrný roční úhrn srážek v této oblasti přibližně 350 mm, v současnosti je to téměř o polovinu méně. Jarní pšenici je proto nutné vysévat s ohledem na maximální využití zásob vláhy v půdě plodinou podzim-zima. Výsev se provádí secím strojem No-Till koncem listopadu. Výhonky se objevují v prvních deseti dnech března, směřující – na konci května. Při pečlivé péči a dobré minerální výživě (2x dusíkaté hnojení) výnos jarní pšenice přesahuje 6 t/ha. To je přibližně o 1,5-2 tuny více než u jarního setí.
Technologii zimního a předzimního setí jarních plodin studoval autor tohoto článku v suchých oblastech Chersonské a Dněpropetrovské oblasti. Produkční pokusy se setím čočky (23. 2017. 2018) a jarního ječmene (leden-únor) jednoznačně prokázaly výhody ultračasného setí v podmínkách nedostatku vláhy. V extrémně suchém jaru 2,0 byly rekultivovány porosty jarního ječmene umístěné vedle pokusných polí a výnos ječmene „leden“ a „únor“ přesáhl 3 t/ha. Výnos „zimní“ čočky byl o XNUMX c/ha vyšší než na blízkém poli stejné odrůdy, která byla zaseta v březnu.
Je pravděpodobné, že technologie „zimního“ setí jarních plodin z „exotiky“ se na jihu Ukrajiny stane běžnou technologií. Jak se přizpůsobit klimatickým změnám, horku a suchu?